Język PHP jest jednym z prostszych języków programowania służącym do budowy witryn internetowych zarówno tych statycznych jak i dynamicznych. Język ten w praktyce nigdy nie stosuje się samodzielnie. To znaczy można, ale skrypty wyglądają dużo lepiej kiedy użyjemy też do formatowania HTML, CSS i JS.
Co to jest PHP?
PHP to skrót od słów Hypertext Preprocessor. Język jest na tyle prosty, że wiele z jego funkcji można opanować w kilka dni lub miesięcy. Dużym plusem jest również to skrypty można pisać nawet w zwykłym notatniku. Chociaż zdecydowanie wygodniej piszę się np. w Notepad++ czy Visual Studio Code (ten program przyda się też do pracy w innych językach programowania).
Co można zbudować z pomocą języka PHP
- interaktywne i dynamiczne witryny (np. strony www, blogi, fora),
- aplikacje i systemy ecommerce (sklepy internetowe),
- aplikacje do obsługi poczty (email),
- systemy obsługujące baz danych,
- różnego typu systemy dla biznesu.
Gdzie stosuje się kod PHP
Język ten ma naprawdę spore możliwości. Na tyle duże, że zbudowano w nim platformy takie jak WordPress czy Drupal. Oczywiście nie są one napisane w czystej wersji PHP. Język ten bowiem podobnie jak inne języki programowania ciągle się rozwija. W efekcie czego można powiedzieć, że podzielił się na kilka wariantów / standardów. W każdym z nich jednak proste polecenia PHP będą działały.
Na bazie PHP powstały także frameworki takie jak np. Yee, Laravel, Symfony, CakePHP.
Wszystko brzmi świetnie a więc gdzie jest haczyk? By prawidłowo zinterpretować kod PHP musimy go umieścić na serwerze www (na komputerze lokalnym localhost np. Xampp) obsługującym pliki PHP. Sama wyszukiwarka nie jest w bowiem stanie obsłużyć PHP. Czyli nie wykona zapisanego kodu jedynie go wyświetli.
Błędy i debugowanie
Błędy w kodzie PHP są sygnalizowane podczas wyświetlania strony. Wygląda to tak, że skrypt wykonywany jest w większości przypadków do miejsca pojawienia się błędu. Po czym zostaje wyświetlony komunikat o błędzie. Często nie mamy dokładnej informacji o tym co konkretnie wywołało błąd, wiemy jednak mniej więcej w którym miejscu on nastąpił.
Błędy w skryptach PHP mogą być wywoływane:
- brakiem jakiegoś elementu (np. średnika, nawiasu),
- niewłaściwą wersją PHP (np. skrypt napisany jest w PHP3 a serwer ma włączoną wersję PHP6 i składnia języka została zmieniona),
- użyto niewłaściwej zmiennej lub w niewłaściwy sposób.
To oczywiście tylko przykłady. Kiedy zaczniesz się uczyć PHP z pewnością odkryjesz jeszcze dużo innych błędów jakie mogą się pojawić.