Zarówno include i require to bardzo użyteczne sformułowania spotykane w języku PHP. Obie funkcje pełnią w PHP taką samą funkcje – pozwalają połączyć, powiązać ze sobą kilka plików.
Jak działają include i require?
Brzmi trochę z pewnością trochę dziwnie, ale już tłumaczę o co chodzi. Zadaniem tych funkcji jest ładowanie zawartości zewnętrznych plików do jednego większego. Czyli np. zamiast jednego dużego pliku ze stroną możemy mieć kilka np. z nagłówkiem, stopką i treścią strony (gdzie dodajemy 1 wspólny nagłówek i stopkę). Czyli w praktyce dzielimy stronę na części i korzystamy z nich kiedy są nam one potrzebne.
Include i Require działają prawie w identyczny sposób. Różnica w ich pojawia się dopiero w momencie wywołania czyli wyświetlania dołączanej zawartości. Głównie chodzi o sytuacje kiedy plik nie zostanie znaleziony (bo np. zapomnieliśmy go wgrać lub został usunięty):
- require wywołany zostanie błąd krytyczny (E_COMPILE_ERROR) i zatrzyma skrypt (nic poniżej brakującego pliku nie zostanie wyświetlone)
- include pojawi się tylko ostrzeżenia (E_WARNING), a skrypt będzie kontynuowany
Jak skorzystać z instrukcji include i require?
Dołączenie plików jest stosunkowo łatwe:
include 'drugi.php';
/* lub */
require 'drugi.php';
Komendy te umieszczamy w miejscu w którym chcemy wyświetlić zawartość pliku. Dlatego tak istotne jest by zwrócić uwagę gdzie umieszcza się konkretne wywołanie.
Przykład użycia
<html>
<head>
</head>
<body>
<?php include 'header.php';?>
<p>Jakiś tekst</p>
<p>Kolejny akapit</p>
<?php include 'footer.php';?>
</body>
</html>
W powyższym przykładzie dołączamy 2 zewnętrze pliki:
- header.php
- footer.php
Struktura tych plików nie musi już wyglądać jak typowej strony internetowej! Nie chcemy przecież mieć 2 lub 3 elementów <body> czy <html>. Budowa dołączanego pliku jest więc dużo prostsza. I tak footer.php może wyglądać tak:
<?php
echo "<p>Copyright ©</p>";
?>
A header.php
<h3>Tytuł strony</h3>
Jak widać są to urywki, fragmenty kodu!
Jakie typy plików możemy podłączać?
Bez większej filozofii możecie dotłaczać pliki PHP i HTML. Oba typy plików strukturalnie są bardzo do siebie zbliżone. Praktycznie też zinterpretowany przez serwer plik PHP strukturalnie wygląda jak HTML. Jedyna różnica to końcówka. To jednak również da się zmienić. Z pomocą pliku htaccess, z pomocą którego można zmienić na potrzeby strony końcówkę PHP np. na HTML.
Zachęcam do samodzielnego napisania pliku PHP zawierającego obie instrukcje. Jeśli jeszcze nie macie zainstalowanego lokalnego serwera na komputerze (jest wygodniejszy w obsłudze) możecie spróbować zainstalować XAMP. Na blogu znajdziecie instrukcję jak go zainstalować!
Ewentualnie możecie spojrzeć na stronę: https://www.w3schools.com/php/php_includes.asp